Usprawnianie pracy w halach produkcyjnych, na magazynach, w transporcie, ale i wielu innych branżach, możliwe jest dzięki zastosowaniu suwnic. Trudno bez tych urządzeń wyobrazić sobie przemysł ciężki, gdzie chociażby ręczne przenoszenie ładunków jest po prostu niemożliwe. Wydajną, ale i bezpieczną pracę, na przestrzeniach otwartych oraz zamkniętych, można zapewnić właściwie dobierając urządzenie dźwignicowe.

W doborze tym znaczenie mają warunki obciążenia oraz intensywność działania. W warunkach średniego obciążenia doskonale radzą sobie suwnice natorowe jednodźwigarowe. Ich konstrukcja sprawdza się między innymi w usprawnianiu transportu. W przypadku większych obciążeń i zwiększonej intensywności pracy, lepszym rozwiązaniem stają się suwnice natorowe dwudźwigarowe. Ich zaletami są przede wszystkim: znacznie większa wytrzymałość i pożądana stabilność, dzięki zastosowaniu dwóch dźwigarów i innej konstrukcji wciągarki. Suwnice natorowe dwudźwigarowe często wykorzystywane są w obiektach zamkniętych, ale równie dobrze radzą sobie na zewnątrz. Ich konstrukcja znajduje swoje zastosowanie w transporcie czy przeładunku ciężkich materiałów, a nawet w rozładunku wagonów kolejowych.

Obydwa rodzaje suwnic mogą pracować na bazie standardowych konstrukcji, ale istnieje również możliwość indywidualnego doposażenia o inteligentne funkcje. Efektem jest podniesienie wydajności pracy, a także jej bezpieczeństwa, niezależnie od warunków panujących w danym miejscu. W specyficznych zastosowaniach i środowiskach pracy, indywidualnie zaprojektowane urządzenia są wręcz koniecznością. Coraz częściej korzysta się z różnego rodzaju funkcji, w tym automatycznych lub półautomatycznych. Ich wykorzystanie daje efekt w postaci lepszej kontroli i manewrowania przenoszonym ładunkiem. Dobór poszczególnych funkcji dodatkowych urządzenia następuje zgodnie z miejscem lub charakterem pracy.

Określenie warunków spektrum obciążenia oraz intensywności pracy, pozwala na prawidłowy dobór konstrukcji suwnicy, jak i poszczególnych komponentów.