Suwnice jako urządzenia dźwigowo-transportowe, sprawdzają się w każdym miejscu pracy – hali czy magazynie – gdzie wymagane jest przenoszenie ładunków ciężkich i dużych gabarytów. W transporcie, zakładach produkcyjnych, branży magazynowej i przeładunkowej, ich zastosowanie jest nieocenione. Nie tyle bowiem wpływa na wspomaganie pracy, co umożliwia jej wykonanie, gdy ręczny załadunek nie ma szans być wykonany.

Długość toru jazdy i rozpiętość mostu, czyli części nośnej, określają zakres ruchów ładunku. Dostępność kilku rodzajów suwnic, a także możliwość doposażenia o kolejne elementy i urządzenia dźwignicowe, wpływa na stosunkowo precyzyjne dostosowanie do warunków pracy i jej rodzaju. Zastosowanie tego typu maszyn oznacza zwiększenie wydajności pracy oraz poprawę bezpieczeństwa. Urządzenia te mogą pracować zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, także w miejscach narażonych na działanie pyłów czy gazów.

Każda suwnica określana jest parametrem udźwigu, który decyduje o tym, ile może wynosić maksymalna masa ładunku podnoszonego. Wyraźne oznaczenie na urządzeniu, które jest widoczne z terenu wykonywania prac, minimalizuje ryzyko niebezpiecznych pomyłek mogących skutkować wypadkami.

Zwrócenie uwagi na wszystkie parametry związane z pracą suwnic, zarówno udźwig, jak i prędkość podnoszenia, jazdy mostu suwnicy, oraz prędkość jazdy wózka, jej rozpiętość i wysokość podnoszenia, pozwalają precyzyjnie dopasować projekt i wykonanie urządzenia, zgodnie z wymaganiami warunków i rodzaju podejmowanych działań.

Zastosowanie urządzeń dźwignicowych pozwala na podniesienie wydajności pracy, a ich precyzyjny projekt, na jej bezpieczeństwo.