Nowoczesne technologicznie narzędzia i maszyny znajdują swoje miejsce praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Podążając nie tylko za innowacyjnymi, ale przede wszystkim sprawdzonymi rozwiązaniami, niegdyś czasochłonne, niebezpieczne i trudne do wykonania zadania, dziś stają się znacznie prostsze, a praca zyskuje na wydajności. Do tak ważnych urządzeń należą suwnice, które oferują szerokie możliwości zastosowania, niezależnie od branży.

Suwnica pozwala na przenoszenie ładunków w pionie i w poziomie, w zależności od oferowanego udźwigu, długości toru jazdy czy wysokości pomieszczenia, w którym jest stosowana. Wyposażona w dodatkowe urządzenia pod-hakowe umożliwia przenoszenie najróżniejszych ładunków, a zastosowana może być nawet na niewielkich powierzchniach. Ułatwia podnoszenie, przenoszenie, załadunek, przeładunek i rozładunek materiałów, komponentów, maszyn, a także pojazdów, których masa wynosi nawet powyżej 200 ton.

Najczęściej w różnych gałęziach przemysłu wykorzystywane są suwnice natorowe oraz bramowe. Te pierwsze, określane także jako pomostowe, w dużej mierze służą do pracy w obiektach zamkniętych, wewnątrz hal magazynowych lub produkcyjnych. Choć mogą znaleźć swoje miejsce w warunkach zewnętrznych, to jednak w takim przypadku, w pierwszej kolejności korzysta się z suwnic bramowych. Chętnie wykorzystywane są na zewnętrznych składowiskach i pochylniach stoczniowych. Małe suwnice bramowe są sterowane zdalnie, ale w większych możliwe jest dobudowanie kabiny operatora. W ten sam sposób może odbywać się sterowanie suwnicami natorowymi.

Przemysł stalowy, samochodowy, produkcja, budownictwo i transport – to tylko część z branż, w jakich swoje zastosowanie znajdują różne typy suwnic.